Gynekomastia

Gynekomastia

Čo je Gynekomastia?

Ochorenie, pri ktorom sa nezhubne zduria mužské prsné žľazy (niekedy len jedna), sa nazýva Gynekomastia.

Je to ochorenie, ktoré sa vyskytuje veľmi často a je spôsobené zvýšenou hladinou estrogénov. Môže sa vyvinúť aj u novorodencov v dôsledku zvýšenia hladiny estrogénov, ktoré dieťa prijalo cez placentu od matky (stratí sa do niekoľkých týždňov).

U dospelej populácie sa objavuje zhruba po 60 roku života, alebo u adolescentov – pubescentov (hormonálna nerovnováha väčšinou vymizne do 1 – 2 rokov).

Ide o jednostranné, alebo obojstranné zväčšenie prsnej žľazy, ktoré sa prejavuje bolesťou a tuhosťou. V prípade adolescentov môže gynekomastia spôsobiť komplexy a následne aj veľkú psychickú ujmu.

 

Cena Gynekomastie

Cena Gynekomastie

Chirurgické odstránenie mužských prsných žliaz

  650 €

Bezplatná konzultácia

Zavolajte nám na 0917 44 68 27 alebo VYPLŇTE FORMULÁR

 

 

Pre koho gynekomastia vhodná?

  • pre mužov s abnormálne zväčšenými “ženskými” prsníkmi

Možné vedľajšie účinky

  • pooperačné bolesti, pretrvávajúci opuch, miesta so zníženou citlivosťou, hematómy (modriny)

Možné riziká pri gynekomastii

  • pooperačné krvácanie, odumretie bradaviek – dvorcového komplexu, zápal operačnej rany – tvorba hypertrofickej alebo keloidnej jazvy, infekcia, krvácanie

Bezplatná konzultácia

Procedúra odstránenia prsných žliaz u mužov

Keď hovoríme o menšej gynekomastii, rez je vedený na hranici pigmentového dvorca a kože v dolnej polovici obvodu dvorca. Pri tomto operačnom prístupe je výsledná jazva minimálne viditeľná.

Chirurgické odstránenie mužských prsných žliaz prebieha cez relatívne malý rez v spodnom spektre dvorca

Ako prebieha operácia pri gynekomastii?

Počas operácie sa chirurgicky odstráni celá žľaza. Ak hovoríme o nahromadení tukového tkaniva v oblasti mužského hrudníka, toto ochorenie sa nazýva pseudogynekomastia, ktorá sa väčšinou koriguje počas jednej operácie a to liposukciou prsnej oblasti.

Ak hovoríme o veľkej gynekomastii, vtedy sa používajú iné typy operačných techník, napr. prenesenie bradavko – dvorcového komplexu na stopke, či cirkulárny rez okolo celého dvorca s následným odstránením nadbytočného tkaniva a pod.

Doba zotavenia po gynekomastii

Pacient musí prispôsobiť svoj životný  štýl tomu, aby po operácii nenamáhal a nenapínal pektorálne svaly.

Minimálne 4 týždne sa odporúča nosiť elastický, kompresívny obväz (resp. elastické prádlo). Po 4 týždňoch môže pacient znova cvičiť, či vykonávať fyzicky náročnejšie činnosti.

 

Doba zotavenia po operácii

  • návrat do práce po 3 – 7 dňoch, bez fyzicky náročnej aktivity – 4 týždne

Trvácnosť výsledku

  • väčšinou trvalé. Prejedanie sa a užívanie niektorých hormonálnych liekov môže spôsobiť čiastočné zhoršenie dosiahnutého výsledku