Ako prebieha otoplastika?

Ako prebieha otoplastika?

Pri pohľade do zrkadla alebo pri každodennej interakcii s ľuďmi si viac uvedomujeme to, ako vyzeráme. To, ako vidíme sami seba a ako nás vidia ostatní, môžu byť dva rozličné názory. Odstávajúce ušnice môžu byť dôvodom na sebakritiku, čo sa týka vizáže. V niektorých prípadoch môžu odstávajúce ušnice spôsobovať aj problém so sebavedomím a v krajných prípadoch aj s výsmechom, hlavne u malých detí. Ak je dieťa, ale aj dospelý vystavený výsmechu, môže to na jeho psychike zanechať rany a vyústiť do ďalších problémov.

Keďže tvar uší je nám daný a nie je ho možné zmeniť, je mýtus, že nosenie čelenky u malých detí odstávajúcim ušniciam pomôže priľnúť k hlave. Tí ktorí sú so svojim zovňajškom stotožnení prijímajú fakt, že odstávajúce ušnice sú ich špecifickou črtou a odstávajúce ušnice nevadia. Iní odstávajúce ušnice maskujú dlhými vlasmi alebo módnymi doplnkami ako sú čelenky, či čiapky.

Otoplastika, korekcia odstávajúcich ušníc, je určená pre tých, ktorí chcú tento estetický problém vyriešiť definitívne. Je zrejmé, že sa to nezaobíde bez skalpelu, trochou bolesti a relatívne krátkej rekonvalescencie. Výhodou Otoplastiky je to, že je to zákrok, ktorého výsledok je trvalý.

Otoplastika – operácia odstávajúcich ušníc môže pacientovi zlepšiť kvalitu života, zdvihnúť sebavedomie a esteticky vylepšiť tvár.

Ak váhate či je Otoplastika tá správna cesta pre Vás, priblížime Vám detaily tejto procedúry. Odpovieme na najčastejšie kladené otázky v ordinácii kozmetického chirurga.

  • Je táto operácia vhodná pre mňa?
  • Kedy je najvhodnejší čas podstúpiť túto procedúru?
  • Ako sa táto operácia vykonáva?
  • Bude ma to bolieť?
  • Môžem sa hneď vrátiť do práce/do školy?
  • Zostanú mi jazvy? Všimnú si to ostatní?
  • Koľko stojí Otoplastika?
  • Bude výsledok dobrý?

Je táto operácia uší vhodná pre mňa?

To, či ste vhodný kandidát, Vám napovie zrkadlo a vo väčšine prípadov potvrdí aj kozmetický chirurg. Zákrok je vhodný pre klientov, ktorých ušnice alebo len jedna ušnica odstáva alebo odstáva v niektorej z jej častí. Korekcia uší môže tiež znamenať zmenšovanie ucha alebo ušného laloku.

Konzultacia s kozmetickym chirurgom

Korekcii odstávajúcich ušníc môže brániť jedine zdravotný stav, a to vo forme ochorenia, kvôli ktorému nie je môžné tento zákrok vykonať. Preto je veľmi dôležité informovať Vášho chirurga o všetkých ochoreniach, či už prekonaných alebo chronických, aby ste sa vyhli možným komplikáciám.

Bezplatná konzultácia s kozmetickým chirurgom

Kedy je najvhodnejší čas podstúpiť korekciu ušníc?

Je mýtus, že úspešnosť korekcie ušníc závisí od veku. Najnižšou hranicou je vek približne 5 rokov a horná hranica v podstate neexistuje. Je síce pravda, že mladší pacienti majú chrupavku mäkšiu a môže sa s ňou ľahšie pracovať, ale vek nie je rozhodujúcim faktorom pri tom, v akom veku korekciu ušníc podstúpiť.

Z psychologického hľadiska môže byť lepšie podstúpiť korekciu ušníc už v detstve kvôli duševnému zdraviu a rastu dieťaťa. Chirurgovia taktiež odporúčajú podstúpiť korekciu odstávajúcich ušníc v chladných mesiacoch, aby sa predišlo prílišnému poteniu ušníc a operačnej rany pod chirurgickou bandážou. To napomáha znížiť riziko pooperačnej infekcie.

Ako sa táto operácia vykonáva?

Otoplastika sa zvyčajne vykonáva v lokálnej anestéze, ale môže sa vykonať aj v celkovej anestéze. Chirurg môže odporučiť celkovú anestézu u detských pacientov a umožniť operáciu v celkovej u dospelých klientov, na základe požiadavky klienta.

Najvhodnejšia je však lokálna anestéza, pretože je s ňou spojených menej rizík. Korekcia ušníc sa vykonáva cez rez na zadnej strane ucha. Cez tento rez chirurg stenší chrupavku, ktorú následne zafixuje do požadovaného tvaru permanentnými stehmi. Po zošití vonkajšej rany je teda výsledná jazva na zadnej strane ušnice.

Je korekcia ušníc bolestivá?

Operačný zákrok sám o sebe nie je bolestivý, keďže sa vykonáva v lokálnej alebo celkovej anestéze. Nepríjemné môže byť aplikovanie lokálnej anestézy, pretože sa vykonáva injekčne, opichovaním operovanej oblasti. Po operácii sa možu vyskytnúť mierne, až intenzívne bolesti. Na tlmenie bolesti počas prvých dní po operácii zvyčajne postačia voľne predajné analgetiká.

Bezplatná konzultácia

Môžem sa hneď vrátiť do práce / do školy?

Po operácii je veľmi dôležité sústrediť sa na seba, čiže na úspešné a bezproblémové zotavovanie. Počas prvých dvoch až troch dní sa odporúča kľudový režim. Návrat do pracovného kolektívu je môžný po siedmich dňoch, v závislosti od druhu práce. Deti sa môžu do školy taktiež vrátiť už po týždni, ale je nutné aby sa vyhýbali športu a úrazu.

Zostanú mi jazvy po zákroku?

Dalo by sa povedať, že pri plastickej chirurgii sú daňou za krásu práve jazvy. Výhodou Otoplastiky je to, že výsledné jazvy sú na zadnej strane ucha, preto nie sú bežne viditeľné. Vaši najbližší a okolie si určite všimnú zmenu, pokiaľ vo vašom prípade bolo pred zákrokom odstávanie ušníc výrazné.

V niektorých prípadoch si okolie zmenu všimne až vtedy, keď ich na to sami upozorníte. Okrem toho môže byť nápovedou práve podstúpeného zákroku nosenie bandáže. Odporúča sa nosiť bandáž dva až štyri týždne 24/7.

Následne ešte dva týždne, ale iba v noci, na prevenciu roztrhnutia vnútorných stehov, ktoré chrupavku držia v požadovanom tvare. Bandáž je možné nahradiť peknou športovou čelenkou, alebo šatkou. V dnešnej dobe nie je núdza o spôsob ako uši chrániť a vyzerať pri tom štýlovo.

Koľko stojí Otoplastika?

Cena zákroku na Hebe clinic je 500 EUR (obe ušnice) bez skrytých poplatkov.  Chladnejšie a zimné mesiace sú ideálnym časom na podstúpenie operácie odstávajúcich ušníc.

Náš tip: Práve teraz je cena tohto zákroku znížená na 450 EUR (obe ušnice)!

Bude výsledok dobrý?

Okrem zručnosti chirurga závisí výsledok operácie odstávajúcich ušníc vo veľkej miere aj od pooperačnej starostlivosti. Po zákroku je nutné nosiť bandáž, ktorá uši chráni pred návratom do pôvodného stavu (roztrhnutím vnútorných stehov), a to do času kedy sa vonkajšia rana na zadnej strane ucha zahojí. Vo vnútri ucha telo procesom hojenia postupom času vytvorí tkanivo, ktoré obalí stehy a spevní operovanú oblasť.

Kontaktujte nás

Ďalšiu ochranu zabezpečuje vonkajšia koža na zadnej strane uší, ale aj tak sa pacientom neodporúčajú napríklad kontaktné športy. Po úspešnom zákroku je taktiež nutné vyhýbať sa akémukoľvek úrazu uší, ktorý by mohol mať za následok roztrhnutie vnútorných stehov. Keďže chrupavka nikdy nezrastie, je navždy zopätá stehmi vo vnútri ucha.

Aj keď je Otoplastika komplexná procedúra, veríme, že aj Vám tieto informácie pomohli pri Vašom prieskume. Ak je ešte niečo, čo by ste chceli vedieť, radi Vám odpovieme. Môžete nám poslať vyplnený kontaktný formulár, alebo nám zavolajte na číslo….Veľmi radi Vám odpovieme na každú otázku, aby ste mohli svoje rozhodnutie urobiť bez pochybností, že je správne.