Viete rozpoznať nebezpečné znamienka?

Viete rozpoznať nebezpečné znamienka?

Mnoho ľudí žije v presvedčení, že znamienka sú len neškodné pigmentové zafarbenia na našej koži. No každé znamienko na našom tele, je vlastne drobný nádorček, ktorý môže byť neškodný, ale rovnako nás môže rýchlo pripraviť o život. 

Prečo je dôležité vyšetrenie znamienok?

Práve preto nás môže pravidelné vyšetrenie a prevencia uchrániť od vážnych zdravotných problémov. Dôležité je najmä absolvovanie prehliadok u dermatológa, ktorý odborne zhodnotí, ktoré znamienka sú nebezpečné a je ich potrebné odstrániť.

Nie nadarmo sa vraví, že aj zbytočné navštívenie dermatológa je lepšie, ako zanedbanie ochorenia.

Kontrola znamienok

Metoda kontroly znamienok

Bez únavného vysedávania v preplnených čakárňach dermatológov sa môžeme vyšetriť najskôr sami. Najjednoduchšou metódou je samovyšetrenie v pohodlí domova a to pomocou jednoduchého pravidla, ktoré sa nazýva tzv. Metóda ABCDE.

 • A – Asymetria
  Pozorujeme či je znamienko súmerné, pravidelné, alebo či niektorá jeho časť nevytŕča.
 • B – Border
  Tzv. hranica. Sledujeme či je znamienko ohraničené, alebo sa nerozplýva.
 • C – Colour
  Pozorujeme, či znamienko nezmenilo svoju farbu, alebo je jeho pigment nepravidelný.
 • D – Diameter
  Zmena veľkosti znamienka, ak sa zväčší o cca 5-6 mm
 • E – Elevácia

Varovným signálom je ak znamienko vystupuje nad povrch kože, je nerovné, vytŕča, alebo sa akokoľvek mení.

Bezplatná konzultácia

Ak ste sa našli aspoň v jednom písmenku, alebo máte akékoľvek pochybnosti, neváhajte a vyhľadajte čo najskôr odbornú pomoc. Potešujúcou správou je, že ak si necháte znamienko vyšetriť zo zdravotných dôvodov, všetky poisťovne na Slovensku toto vyšetrenie preplácajú.

Viete o možnosti vyšetrenia znamienok zdarma?

Europsky den melanomu

Každý rok je Slovensko súčasťou Európskeho dňa melanómu, kedy dermatologické ambulancie poskytujú možnosť vyšetrenia znamienok a rôznych kožných problémov, úplne zdarma. Obdobie kedy sa môžete dať vyšetriť zadarmo trvá cca 10 dní, väčšinou v polovici mája. Je však dôležité uvedomiť si, že vyšetrenia by sme nemali absolvovať, iba počas takýchto kampaní, ale počas celého roka.

Prečo riziko nebezpečných znamienok stúpa?

V poslednej dobe výskyt rakoviny kože enormne stúpol, zapríčiňuje to najmä dlhý a častý pobyt na slnku. Dobrou správou je, že tento druh rakoviny je jediný typ, ktorý môžeme spozorovať voľným okom. Skorá diagnostika, prevencia a kampane pomáhajú k vyliečeniu až 90 % prípadov.

Rizikové faktory, vďaka ktorým vzniká rakovina:

 • Solárium
 • Alkohol
 • Znečistenie

Sú nebezpečnejšie znamienka na koži alebo na tvári?

Znamienka na koži sú omnoho nebezpečnejšie, ako tie na tvári, pretože sú menej viditeľné a je pri nich väčšie riziko, prehliadnutia ich zmeny, alebo porušenia. Znamienka na tvári sú pomerne neškodné a odstraňujú sa najmä z estetických dôvodov.

Spôsoby odstránenie znamienok

Rozlišujeme 2 najpoužívanejšie metódy pri odstraňovaní znamienok:

 1. Odstránenie znamienka laserom
 2. Odstránenie znamienka chirurgicky

Metódu odstránenia znamienka vyberie lekár, na základe vyšetrenia znamienka. Nie všetky tvary znamienok sa dajú operovať laserom. Zákroky trvajú od 5 do 15 minút a vykonávajú sa v lokálnej anestézií. Rozdiel je jedine v tom, že pri chirurgickom zákroku sa rana šije, pri laserovom sa nešije, iba ošetruje.

Ochrana a zvýšená pozornosť pri znamienkach je potrebná nielen v letných mesiacoch, ale aj v priebehu roka. Tak urobte niečo pre seba a najmä pre svoje zdravie…
Dúfame, že vďaka nášmu článku, budete dbať o zvýšenú pozornosť a prevenciu, čo môže prispieť k predĺženiu vášho života.

Kontaktujte nás

V prípade, ak máte ďalšie otázky ohľadom odstránenia znamienok, ktoré zostali nezodpovedané, neváhajte nás kontaktovať a vyžiadať si bližšie informácie.