6 mýtov a právd zo sveta plastickej chirurgie

6 mýtov a právd zo sveta plastickej chirurgie

Fakt alebo mýtus?

O plastickej chirurgii koluje mnoho mylných predstáv napriek tomu, že sa podstatne nelíši od všeobecnej chirurgie. V tomto článku si predstavíme niekoľko faktov a mýtov, ktoré sa často spájajú s týmto odvetvím medicíny.

1. Mýtus : Plastickú operáciu si môžu dovoliť len bohatí a známi ľudia.

Pravda:  V dnešnej dobe plastická operácia už nie je len výsadou určitej spoločenskej vrstvy, práve naopak, sen o novom zovňajšku si z roka na rok dokáže splniť čoraz väčší počet ľudí po celom svete, keďže cena plastických operácií je dostupnejšia.

2. Mýtus: Plastická operácia je bezbolestná a nezanecháva žiadne jazvy.

Pravda: S každou plastickou operáciou sa spája určitá bolesť v procese hojenia. Taktiež musíte rátať s tým, že väčšina plastických operácií ponechá istý druh jazvy, v závislosti od druhu zákroku, ktorý sa chystáte podstúpiť. Jedným z cieľov plastických chirurgov je aj to, aby svojou šikovnosťou a s použitím moderných prístrojov ako napr. endoskopu eliminovali veľkosť pooperačných jaziev na minimum.

3. Mýtus: Po plastickej operácii sa môžete okamžite vrátiť do práce a do vašich každodenných aktivít.

Pravda: Každá, nie len plastická operácia si vyžaduje, aby si pacient doprial čas na zotavenie. Dĺžka hojenia závisí od konkrétneho zákroku, niektoré procedúry, ako zväčšenie prsníkov, alebo operácia previsu brušnej steny, si vyžadujú to, aby ste sa vzdali namáhavých aktivít vrátane športu po dobu niekoľkých týždňov. Sú aj menej náročné plastické operácie. Po operácii nosa, previsu viečok či korekcii odstávajúcich ušníc sa môžete vrátiť do bežného života v priebehu niekoľkých dní.

4. Mýtus: Všetky plastické operácie sa vykonávajú v celkovej anestézii.

Pravda: To, či sa zákrok vykonáva v celkovej alebo lokálnej anestézii závisí od náročnosti daného výkonu, ale aj od zdravotného stavu klienta. Pri určitých zákrokoch, ako facelift, odstránenie previsov viečok alebo labioplastike má pacient možnosť voľby anestézie.

5. Mýtus: Plastické operácie sú len pre ženy.

Pravda: Dnešní muži si dávajú na svojom vzhľade záležať čoraz viac. Dôkazom je vzrastajúca popularita operácie previsov viečok, liftingu tváre, korekcie nosa či liposukcie v rôznych častiach tela u mužov.

6. Mýtus: Plastická operácia má permanentný účinok.

Pravda: Výsledky mnohých plastický zákrokov sú dlhotrvajúce, no nič netrvá večne. Aby ste sa z výsledku vašej operácie tešili čo najdlhšie, je potrebné dôsledne dodržiavať rady vášho plastického chirurga čo sa týka pooperačnej starostlivosti a hygieny. Ďalšie faktory, ktoré majú vplyv na trvácnosť výsledku operácie sú:

  • vek pacienta,
  • životospráva,
  • kvalita kože
  • dedičné predispozície

V dnešnej dobe je internet presýtený informáciami, ktoré môžu, ale nemusia byť úplne pravdivé. Preto sa odprúča získavať informácie ohľadom plastických operácií z overiteľného zdroja, ideálne z prvej ruky, priamo od kliniky.